Weather Changes: Sub-State Basketball Finals

Due to another round of snow expected to move through Kansas, game times have been moved up for multiple sub-state sites throughout the state. Below is a list that will be updated as more changes are announced. All listed games are set for Saturday, March 2nd, with unlisted games set to begin at 6:00/7:30 as previously scheduled.

CLASS 6A GIRLS

Garden City @ Liberal - 4:00pm
Lawrence @ Derby - 2:00pm
Manhattan @ Topeka - 2:00pm
Wichita South @ Washburn Rural - 3:00pm

CLASS 5A BOYS

McPherson @ Bishop Carroll - 4:00pm
Salina Central @ Wichita Heights - 2:00pm
KC-FL Schlagle @ Pittsburg - 2:00pm
St. James @ KC-Washington - 4:00pm

CLASS 4A GIRLS

Wichita Trinity @ Abilene - 4:00pm
Pratt @ Circle - 3:00pm
Wamego @ Ulysses - 2:00pm
Paola @ Bishop Miege - 3:00pm
Chanute @ KC-Piper - 2:00pm
Parsons @ Baldwin - 3:00pm
Eudora @ Labette County - 3:00pm

CLASS 3A

Hoisington Sub-State: Russell vs Norton - 2:00pm, boys to follow
Haven Sub-State: Haven vs Cheney - 4:00pm, boys to follow
Southwestern Heights Sub-State: Cimarron vs Scott City - 2:00pm, boys to follow
Marysville Sub-State: Marysville vs Nemaha Central - 2:00pm, boys to follow
Riley County Sub-State: Riley County vs Clay Center - 3:00pm, boys to follow

CLASS 2A

Arma Sub-State: girls game 3:00pm, Colgan vs Yates Center to follow
Conway Springs: girls game 2:00pm, Hutch Trinity vs Medicine Lodge to follow
Valley Heights Sub-State: girls game 2:00pm, Republic County vs McLouth to follow
Wichita County Sub-State: girls game 3:30pm, Plainville vs Ellis to follow
Marion Sub-State: girls game 3:00pm, Hillsboro vs Mission Valley to follow
Meade Sub-State: girls game 4:00pm, Lakin vs Ness City to follow
Pleasanton Sub-State: girls game 3:00pm, Maranatha vs Bishop Seabury to follow
Sterling Sub-State: girls game 4:00pm, Sacred Heart vs Inman to follow

CLASS 1A

Butler CC Sub-State: Waverly vs Argonia - 3:30pm, boys to follow
Emporia Sub-State: Olpe vs Caldwell - 2:00pm, boys to follow
Wabaunsee Sub-State: Rural Vista vs Frankfort - 4:00pm, boys to follow
Clay Center Sub-State: St. John's/Tipton vs Hanover - 2:00pm, boys to follow
Barton CC Sub-State: Central Plains vs Rawlins County - 2:00pm, boys to follow
Wakeeney Sub-State: Golden Plains vs Thunder Ridge - 5:30pm, boys to follow
Dodge City CC Sub-State: South Central vs Pretty Prairie - 4:15pm, boys to follow
Pratt CC Sub-State: Spearville vs South Gray - 1:30pm, boys to follow