2020 West Regional Girls Wrestling Tournament

MCPHERSON, Kan.--- Results from the first Kansas West Regional Girls Wrestling Tournament at McPherson High School.

Weight 101:
1st Place - Kassidy Leiszler of Concordia Hs
2nd Place - Breckyn Elliott of Great Bend Hs
3rd Place - Josiah Ortiz of Lakin Hs
4th Place - Mana Chanthansone of Liberal Hs
5th Place - Chloe Sullivan of Garden City Hs
6th Place - Eleanor Breen of Wichita-Southeast
1st Place Match
Kassidy Leiszler (Concordia Hs) 17-3, Sr. over Breckyn Elliott (Great Bend Hs) 33-5, Jr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Josiah Ortiz (Lakin Hs) 24-4, Fr. over Mana Chanthansone (Liberal Hs) 22-9, Fr. (Dec 8-7)
5th Place Match
Chloe Sullivan (Garden City Hs) 25-12, Jr. over Eleanor Breen (Wichita-Southeast) 27-5, Sr. (Fall 0:27)

Weight 109:
1st Place - Anna Cullens of Wellington Hs
2nd Place - Isabell Ortiz of Lakin Hs
3rd Place - Jadyn Thompson of Pratt Hs
4th Place - Skyleigh Pflaster of Abilene Hs
5th Place - Sarah Zimmerman of Hays Hs
6th Place - Amilia Martinez of Holcomb
1st Place Match
Anna Cullens (Wellington Hs) 23-1, Fr. over Isabell Ortiz (Lakin Hs) 27-3, So. (TB-1 8-6)
3rd Place Match
Jadyn Thompson (Pratt Hs) 27-6, Fr. over Skyleigh Pflaster (Abilene Hs) 10-5, Jr. (Fall 2:27)
5th Place Match
Sarah Zimmerman (Hays Hs) 21-7, Fr. over Amilia Martinez (Holcomb) 22-8, So. (Fall 1:00)

Weight 116:
1st Place - Nichole Moore of Nickerson Hs
2nd Place - Anayka Besco of Rose Hill Hs
3rd Place - Mikyah Cain of Oakley Hs
4th Place - KASSIDY KHAMVONGSA of Wichita-North Hs
5th Place - Kylar Smith of Hutchinson
6th Place - Esmerelda Corado of Garden City Hs
1st Place Match
Nichole Moore (Nickerson Hs) 35-7, Sr. over Anayka Besco (Rose Hill Hs) 13-8, Sr. (Fall 5:31)
3rd Place Match
Mikyah Cain (Oakley Hs) 24-4, Fr. over KASSIDY KHAMVONGSA (Wichita-North Hs) 17-4, Sr. (Fall 4:54)
5th Place Match
Kylar Smith (Hutchinson) 18-4, So. over Esmerelda Corado (Garden City Hs) 24-9, Fr. (Fall 4:15)

Weight 123:
1st Place - Elise Rose of Maryville
2nd Place - Maritza Jimenez of Hutchinson
3rd Place - Kaleigh Marbut of McPherson Hs
4th Place - Mikayla Konrade of Winfield Hs
5th Place - Dache Island-Jones of Manhattan Hs
6th Place - Destiny Avila of Garden City Hs
1st Place Match
Elise Rose (Maryville) 15-0, Jr. over Maritza Jimenez (Hutchinson) 28-1, Jr. (Dec 7-4)
3rd Place Match
Kaleigh Marbut (McPherson Hs) 25-3, Sr. over Mikayla Konrade (Winfield Hs) 11-6, So. (Fall 1:32)
5th Place Match
Dache Island-Jones (Manhattan Hs) 24-7, So. over Destiny Avila (Garden City Hs) 16-8, Sr. (Fall 2:50)

Weight 130:
1st Place - Anjelina Serrano of Garden City Hs
2nd Place - Breanna Ridgeway of Great Bend Hs
3rd Place - Olivia McNeal of Haysville-Campus Hs
4th Place - Ashlynn Goodwin of Goddard Hs
5th Place - Kaitlyn Hain of Wellington Hs
6th Place - Marissa Porsch of Hoxie
1st Place Match
Anjelina Serrano (Garden City Hs) 32-6, Jr. over Breanna Ridgeway (Great Bend Hs) 32-1, So. (Fall 5:31)
3rd Place Match
Olivia McNeal (Haysville-Campus Hs) 14-2, Sr. over Ashlynn Goodwin (Goddard Hs) 16-4, Fr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Kaitlyn Hain (Wellington Hs) 26-4, So. over Marissa Porsch (Hoxie) 24-9, So. (Fall 3:47)

Weight 136:
1st Place - Xara Bacci of Andover Central
2nd Place - Cheyenne Blackwood of Valley Center Hs
3rd Place - Cakia Tucker-Dunbar of Wichita-Heights Hs
4th Place - Belle Hernandez of Garden City Hs
5th Place - Lexi Deines of Great Bend Hs
6th Place - Tally Wikum of Hoisington Hs
1st Place Match
Xara Bacci (Andover Central) 27-3, So. over Cheyenne Blackwood (Valley Center Hs) 27-7, So. (Fall 5:01)
3rd Place Match
Cakia Tucker-Dunbar (Wichita-Heights Hs) 27-6, Jr. over Belle Hernandez (Garden City Hs) 16-7, Fr. (Fall 1:18)
5th Place Match
Lexi Deines (Great Bend Hs) 27-9, Jr. over Tally Wikum (Hoisington Hs) 22-6, Fr. (MD 14-2)

Weight 143:
1st Place - Livia Swift of Pratt Hs
2nd Place - Kammie Schanz of Mulvane Hs
3rd Place - Sydney Boyle of Wakeeney-Trego Community Hs
4th Place - Autumn Perez of Dodge City Hs
5th Place - Gloria Peroza of Emporia
6th Place - Ashlyn Kaus of Hoxie
1st Place Match
Livia Swift (Pratt Hs) 30-3, So. over Kammie Schanz (Mulvane Hs) 28-2, Fr. (Fall 4:53)
3rd Place Match
Sydney Boyle (Wakeeney-Trego Community Hs) 32-4, Jr. over Autumn Perez (Dodge City Hs) 11-6, So. (Fall 3:43)
5th Place Match
Gloria Peroza (Emporia) 18-8, Sr. over Ashlyn Kaus (Hoxie) 22-14, Sr. (Fall 1:47)

Weight 155:
1st Place - Morgan Mayginnes of Onaga Hs
2nd Place - Marissa Murray of Wichita-South Hs
3rd Place - Briana Perez of Great Bend Hs
4th Place - Holli Giddings of McPherson Hs
5th Place - Bailey Sanders of Hoisington Hs
6th Place - Alondra Guzman of Garden City Hs
1st Place Match
Morgan Mayginnes (Onaga Hs) 10-0, Sr. over Marissa Murray (Wichita-South Hs) 22-1, Fr. (Fall 1:12)
3rd Place Match
Briana Perez (Great Bend Hs) 27-11, Jr. over Holli Giddings (McPherson Hs) 26-4, So. (Dec 7-6)
5th Place Match
Bailey Sanders (Hoisington Hs) 21-3, Sr. over Alondra Guzman (Garden City Hs) 17-13, So. (Fall 0:32)

Weight 170:
1st Place - Jolie Ziegler of Council Grove
2nd Place - wrestler wrestler of Larned
6th Place - Lyndsey Buechman of Abilene Hs
6th Place - Grace Timmons of Valley Center Hs

Weight 191:
1st Place - Elisa Robinson of Junction City Hs
2nd Place - Trinity Ervin of Emporia
3rd Place - Payton Sholander of Douglass Hs
4th Place - Madison Skytte of McPherson Hs
5th Place - ANGELINA GILLEGOS of Wichita-North Hs
6th Place - Nakitta Macis of Chaparral Hs
1st Place Match
Elisa Robinson (Junction City Hs) 27-0, Sr. over Trinity Ervin (Emporia) 16-9, Jr. (MD 15-2)
3rd Place Match
Payton Sholander (Douglass Hs) 31-3, Fr. over Madison Skytte (McPherson Hs) 15-11, Jr. (Fall 0:25)
5th Place Match
ANGELINA GILLEGOS (Wichita-North Hs) 8-14, Jr. over Nakitta Macis (Chaparral Hs) 5-4, Fr. (SV-1 3-2)

Weight 235:
1st Place - Rebekah Franklin of Salina-Central Hs
2nd Place - Maddi Miller of Nickerson Hs
3rd Place - Kyeal Mogbo of Great Bend Hs
4th Place - Chelsey Armbruster of Chapman
5th Place - Megan Olson of Emporia
6th Place - Kimberly Vazquez of Wichita-South Hs
1st Place Match
Rebekah Franklin (Salina-Central Hs) 13-2, Jr. over Maddi Miller (Nickerson Hs) 16-1, Fr. (Fall 3:13)
3rd Place Match
Kyeal Mogbo (Great Bend Hs) 15-11, Jr. over Chelsey Armbruster (Chapman) 12-7, So. (Fall 3:00)
5th Place Match
Megan Olson (Emporia) 12-11, So. over Kimberly Vazquez (Wichita-South Hs) 12-5, So. (Fall 2:10)