Advertisement

2018 State Tennis Qualifiers

 Apr, 11, 2018; Wichita, Kansas, ;  during a City League dual between the Kapaun Mt. Carmel Crusaders and Bishop Carroll Golden Eagles at Kapaun. ©Kelly Ross
Apr, 11, 2018; Wichita, Kansas, ; during a City League dual between the Kapaun Mt. Carmel Crusaders and Bishop Carroll Golden Eagles at Kapaun. ©Kelly Ross (KWCHCIK)
Published: May. 8, 2018 at 4:45 PM CDT
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn
6A TENNIS QUALIFIERS
tournament to be held in Topeka, KS, on May 11 & 12

OVERLAND PARK-BLUE VALLEY NORTHWEST HS REGIONAL

1. Bruno Serra (11) Overland Park-Blue Valley West HS 17-1

2. Rafael Serra (11) Overland Park-Blue Valley West HS 14-1

3. Raghav Gupta (12) Overland Park-Blue Valley North HS 23-8

4. Max Wang (12) Overland Park-Blue Valley HS 11-14

5. Cooper Pennington (10) Overland Park-Blue Valley Northwest HS 11-13

6. JD Norton (12) Shawnee Mission South HS 10-10

SHAWNEE MISSION EAST HS REGIONAL

1. Nam Pham (11) Shawnee Mission Northwest HS 25-0

2. Jake Louiselle (10) Shawnee Mission East HS 20-7

3. Billy Louiselle (12) Shawnee Mission East HS 21-6

4. Manas Madhira (10) Olathe North HS 27-5

5. Sawyer Nickel (11) Lawrence-Free State HS 20-7

6. Noah Crist (12) Olathe North HS 27-5

WICHITA-NORTHWEST HS REGIONAL

1. Evan Kruse (11) Wichita-South HS 12-6

2. Trent Landenberger (11) Wichita-Northwest HS 10-8

3. Joe Blake (10) Hutchinson HS 18-8

4. Bo Tolbert (11) Hutchinson HS 16-11

5. Huy Nguyen (11) Garden City HS 23-13

6. Caedon Odette (10) Wichita-Haysville Campus HS 15-16

WICHITA-SOUTHEAST HS REGIONAL

1. Dan Harkin (9) Manhattan HS 21-0

2. Robert Zhang (10) Manhattan HS 24-4

3. Jarrett Bowman (12) Derby HS 14-10

4. Banks Whitney (11) Topeka HS 20-10

5. Andrew Stueve (12) Topeka-Washburn Rural HS 14-10

6. Mason Richards (11) Junction City HS 8-8

OVERLAND PARK-BLUE VALLEY NORTHWEST HS REGIONAL

1. Brent Fallon (9) & Alex Downing (12) Overland Park-Blue Valley Northwest HS 14-4

2. Nick Moody (11) & Dylan Yan (9) Overland Park-Blue Valley West HS 16-3

3. Vinay Thiagarajan (12) & Connor Parrish (11) Overland Park-Blue Valley Northwest HS 19-8

4. Evan Stout (11) & Evan Price (11) Overland Park-Blue Valley West HS 5-5

5. Preston Smith (12) & Jack Di Palo (10) Overland Park-Blue Valley North HS 5-7

6. Lleyton Fosha (10) & Noah Murphy (11) Olathe South HS 16-8

SHAWNEE MISSION EAST HS REGIONAL

1. Blake Eason (9) & Jackson Fenton (9) Shawnee Mission East HS 18-2

2. Trey Melvin (11) & Erik Czapinski (12) Lawrence-Free State HS 20-6

3. Hayden Leatherwood (11) & Jacob Tilton (11) Shawnee Mission East HS 16-4

4. Cooper Wright (11) & Kanak Masten (10) Lawrence HS 23-11

5. Anthony Gao (12) & Pierce Mitts (12) Shawnee Mission Northwest HS 14-10

6. Sam Six (12) & Jack Kelsey (12) Lawrence-Free State HS 11-7

WICHITA-NORTHWEST HS REGIONAL

1. Daniel Darter (11) & Will Keller (11) Garden City HS 29-3

2. Clayton Talbert (12) & Presley Chan (12) Wichita-Haysville Campus HS 17-8

3. Koby Nickel (11) & Logan Flippin (11) Wichita-Northwest HS 10-8

4. Daniel Chacon (12) & Brian Carrera (12) Garden City HS 27-10

5. Trevor Page (12) & Mykel Apsley (12) Wichita-Haysville Campus HS 17-6

6. Alex Ramirez (11) & Cannon Bunkall (11) Dodge City HS 17-16

WICHITA-SOUTHEAST HS REGIONAL

1. Max Cassidy (12) & Jacek Holroyd (10) Topeka-Washburn Rural HS 19-5

2. Jack Easton (11) & Mitch Hutchinson (11) Manhattan HS 15-8

3. Kyle Findley (12) & Brady Walls (12) Derby HS 12-5

4. Landon Schmidt (12) & Will Baker (11) Topeka-Washburn Rural HS 18-7

5. Clayton Simmons (11) & Daniel Dunn (12) Derby HS 14-6

6. Aditya Joshi (9) & Ahmad Saeed (10) Wichita-East HS 16-12

5A TENNIS QUALIFIERS
tournament to be held in Emporia, KS, on May 11 & 12

GODDARD-EISENHOWER HS REGIONAL

1. Rodney Steven (12) Wichita-Bishop Carroll HS 14-0

2. Brennen Sanders (12) Maize HS 23-11

3. Andrew Klimick (12) Wichita-Kapaun Mount Carmel HS 19-5

4. Jaden Tredway (9) Maize South HS 18-14

5. Garrison Wright (9) Maize South HS 21-12

6. Parker Winter (12) Goddard HS 13-14

PITTSBURG HS REGIONAL

1. Brett Seaton (10) Olathe West HS 25-3

2. Isaac Howes (12) Lenexa-St. James Academy 16-12

3. Carter Lichtsinn (9) Olathe West HS 24-9

4. Matthew Connor (11) Overland Park-St. Thomas Aquinas HS 15-10

5. Eric Schanker (11) Shawnee-Mill Valley HS 23-10

6. Devin McAfee (11) Pittsburg HS 22-4

SALINA-CENTRAL HS REGIONAL

1. Hayden Brauer (11) Valley Center HS 28-3

2. Jaydn Richardson (11) Andover HS 23-7

3. Carson Harris (12) Salina-South HS 24-9

4. Max Shaffer (9) Salina-Central HS 27-9

5. Leo Enkelmann (12) Wichita-Heights HS 16-6

6. Brady Stack (9) Salina-Central HS 22-11

TOPEKA WEST HS REGIONAL

1. Trey Duffey (11) Topeka-Seaman HS 24-7

2. Trey Shepard (12) Topeka-Seaman HS 6-5

3. Brian Madrigal (12) Emporia HS 13-13

4. William Donica (10) Topeka West HS 8-14

5. Santiago Barea (12) Leavenworth HS 14-11

6. Mateo Castro Olivera (10) Leavenworth HS 18-10

GODDARD-EISENHOWER HS REGIONAL

1. Chase Schreiner (11) & Tanner Ohnmeis (11) Maize HS 27-7

2. Nathan Watson (11) & Tyler McGreevy (12) Goddard-Eisenhower HS 3-1

3. Jack Jewett (11) & Noah Spurgeon (10) Maize South HS 24-11

4. Braden Reichenberger (12) & Clay Hardin (12) Maize South HS 23-10

5. Ty Stranghoner (12) & Johhny Steven (9) Wichita-Bishop Carroll HS 9-2

6. Logan Schultz (12) & Ashton Cole (12) Maize HS 23-10

PITTSBURG HS REGIONAL

1. Josh Spradlin (12) & Trey Niesen (11) Lenexa-St. James Academy 23-8

2. Ted Shi (11) & Ethan Renner (12) Overland Park-Blue Valley Southwest HS 14-10

3. Jacob Brizendine (12) & Jacob Hoffman (11) Shawnee-Mill Valley HS 11-9

4. Anthony Abraham (12) & Camden Chastain (12) Lenexa-St. James Academy 20-12

5. Landon Butler (12) & Erich Schulz (12) Shawnee-Mill Valley HS 12-5

6. Andrew Payne (11) & Ryan Kelley (10) Overland Park-St. Thomas Aquinas HS 9-11

SALINA-CENTRAL HS REGIONAL

1. Will Hayes (12) & Reed McHenry (9) Salina-Central HS 34-1

2. Ian Clifton (12) & Garrett Rogers (12) Valley Center HS 27-4

3. Colby Swift (11) & Brayden Ruble (10) Valley Center HS 16-6

4. McCabe Green (9) & Chase Courbot (9) Salina-Central HS 26-11

5. Alex Jones (11) & Jacob Alkhoury (10) Andover HS 15-6

6. Seth Bontrager (11) & Zeke Thompson (9) Newton HS 13-15

TOPEKA WEST HS REGIONAL

1. Taylor Moorman (9) & Cameron Kienholz (11) Emporia HS 24-5

2. Noah Kuebler (11) & Braden Zeferjahn (12) Topeka West HS 18-8

3. Blake McCann (11) & Cade Anderson (10) Topeka-Seaman HS 7-6

4. Josh Stutler (11) & Payton Harmon (12) Emporia HS 13-12

5. Isaiah Casmus (11) & Andrew Richter (12) Leavenworth HS 16-13

6. Luc Pourmirza (12) & Jake Leonard (11) Topeka West HS 8-14

4A TENNIS QUALIFIERS
tournament to be held in Winfield, KS, on May 11 & 12

ABILENE HS REGIONAL

1. Jarrod Nowak (11) McPherson HS 30-3

2. Andrew Snell (12) McPherson HS 28-6

3. Jase West (12) Abilene HS 25-5

4. Cole Brumbaugh (11) Lindsborg-Smoky Valley HS 17-12

5. Dalton Penka (11) Larned HS 22-9

6. Laurence Dahlsten (12) Lindsborg-Smoky Valley HS 14-17

INDEPENDENCE HS REGIONAL

1. Pierce Klaassen (11) Arkansas City HS 27-5

2. Gavin Crowe (12) Winfield HS 26-8

3. Logan Payne (11) Independence HS 19-7

4. Zach Spriggs (9) Parsons HS 18-13

5. Chris Arnett (9) Arkansas City HS 7-7

6. Carlos Collins (11) Parsons HS 15-4

TOPEKA-HAYDEN HS REGIONAL

1. Dempsey Shannon (12) Shawnee Mission-Bishop Miege HS 17-12

2. Evan Acuff (10) Shawnee Mission-Bishop Miege HS 16-7

3. Tyler North (10) Spring Hill HS 17-8

4. Cory Hack (12) Ottawa HS 6-11

5. Matt Schulz (12) Ottawa HS 10-7

6. Ethan Kosberg (12) Spring Hill HS 13-14

WICHITA-COLLEGIATE HS REGIONAL

1. Wonjoon Cho (12) Wichita-Collegiate HS 21-1

2. Lakelin Conrad (12) Wichita-Collegiate HS 12-2

3. Luke Ingalls (11) Buhler HS 21-13

4. Carson Mosier (10) Towanda-Circle HS 16-5

5. Drake Dick (10) Buhler HS 22-12

6. Drew Majors (10) Wichita-Trinity Academy 20-18

ABILENE HS REGIONAL

1. Nolan Schrader (12) & Kaden Stewart (12) McPherson HS 33-1

2. Matt Lucas (10) & Jake Lucas (9) Lindsborg-Smoky Valley HS 23-7

3. Nick Reinert (12) & Johann Schrader (10) Lindsborg-Smoky Valley HS 22-6

4. Jackson Raucholz (10) & Rhett Edmonson (10) McPherson HS 20-15

5. Cody Schiffner (11) & Luke Kohler (11) Abilene HS 22-7

6. Logan Clark (12) & Zac Wyse (11) Hays HS 21-8

INDEPENDENCE HS REGIONAL

1. Colby Klotz (10) & Patrick McGee (11) Arkansas City HS 21-10

2. Conner Hoag (10) & Braden Hilario (10) Arkansas City HS 14-7

3. Cortlan Cox (12) & Sam Grice (9) Independence HS 11-5

4. Fisher Lund (12) & Brayden Frederick (11) Chanute HS 18-3

5. Sawyer Hayward (10) & Dominique Mendoza (12) Independence HS 7-5

6. Isaac Stringer (11) & Trey Martinez (11) Parsons HS 12-7

TOPEKA-HAYDEN HS REGIONAL

1. Sean Sandstrom (11) & Hayden Federico (12) Topeka-Hayden HS 32-3

2. Coleton Nelson (12) & Foster Hoch (12) Bonner Springs HS 20-3

3. Noah Jackley (12) & Garrett Hagen (10) Shawnee Mission-Bishop Miege HS 14-7

4. Philip Voegeli (11) & Ronan Boyle (10) Topeka-Hayden HS 15-10

5. Gino Dodd (12) & Logan Lazarczyk (12) Shawnee Mission-Bishop Miege HS 14-10

6. Rivanold Tegomo (12) & Josh Elsbernd (12) Spring Hill HS 12-11

WICHITA-COLLEGIATE HS REGIONAL

1. Jason Reilly (12) & Jason Thompson (12) Andover Central HS 24-3

2. Max Wheeler (11) & Luke Swan (9) Wichita-Collegiate HS 8-3

3. Craig Koch (12) & Jason Wilson (11) Andover Central HS 12-4

4. George Kriwiel (12) & Houston Weimar (11) Wichita-Trinity Academy 22-7

5. Camrin Engelken (10) & Carter Engelken (10) Buhler HS 21-13

6. Nate Trout (10) & Grant Ramsey (9) Wichita-Collegiate HS 12-9

3-2-1A TENNIS QUALIFIERS
tournament to be held in Wichita, KS, on May 11 & 12

CONWAY SPRINGS HS REGIONAL

1. Bryson Toubassi (9) Wichita-The Independent HS 19-0

2. William Weiner (11) Sterling HS 23-5

3. Kenan Comley (12) Sterling HS 18-3

4. Luke Bellar (10) Conway Springs HS 14-13

5. Luke Wells (12) Haven HS 24-9

6. Jacob Kautz (12) Conway Springs HS 20-11

HESSTON HS REGIONAL

1. Joey Oberle (11) Ellsworth HS 26-4

2. Logan Gamble (10) Hesston HS 22-8

3. Rhain Isaac (9) Hesston HS 13-11

4. Lawson Oeser (10) Claflin-Central Plains HS 9-2

5. J.J. Heredia (10) Claflin-Central Plains HS 16-10

6. Parrish Blanding (12) Ellsworth HS 23-5

KIOWA-SOUTH BARBER HS REGIONAL

1. Josiah Evans (11) Scott Community HS 27-2

2. Drew Starbuck (10) Colby HS 23-3

3. William Cupp (10) Scott Community HS 18-1

4. Branden Swart (12) WaKeeney-Trego Community HS 7-12

5. Nolan Dewell (12) Meade HS 24-4

6. Ambrose Shaunghnessy (11) Cimarron HS 14-9

PRAIRIE VILLAGE-KANSAS CITY CHRISTIAN HS REGIONAL

1. Owen Vander Ark (9) Prairie Village-Kansas City Christian HS 18-3

2. Caleb Kern (10) Prairie Village-Kansas City Christian HS 22-6

3. Grayson Rader (10) Lawrence-Bishop Seabury Academy 12-7

4. Will Knight (11) Shawnee-Maranatha Christian Academy 9-6

5. Braden Lockwood (12) Shawnee-Maranatha Christian Academy 6-3

6. Peter Westbrook (9) Lawrence-Bishop Seabury Academy 11-10\

CONWAY SPRINGS HS REGIONAL

1. Joshua Koester (10) & Peyton Winter (10) Conway Springs HS 17-10

2. Gabe Carnley (11) & Pryce Bhula (11) Wichita-The Independent HS 10-4

3. Cody Jones (10) & Trenton Jones (12) Conway Springs HS 8-6

4. Dylan Carnley (9) & Palmer Farrow (9) Wichita-The Independent HS 3-5

5. Brett Riffel (11) & Garrett Sankey (11) Sterling HS 14-7

6. Michael Maldonado (10) & Thomas Maldonado (12) Hutchinson-Trinity Catholic HS 3-3

HESSTON HS REGIONAL

1. Paxton Hammeke (11) & Devin Ryan (11) Claflin-Central Plains HS 25-1

2. Kade Beck (12) & Brett Liebl (11) Claflin-Central Plains HS 26-4

3. Jorge Morales (12) & Jeb Carlson (10) Hesston HS 18-9

4. Daniel Casimir (12) & Isaac Decker (11) Hesston HS 13-11

5. Alex Maxwell (12) & Dalton Zelenka (11) Ellsworth HS 20-10

6. Branden Kerr (12) & Caden Whetzel (11) Ellsworth HS 20-10

KIOWA-SOUTH BARBER HS REGIONAL

1. Walker Clawson (12) & Gatlin Clawson (11) Meade HS 25-3

2. Austin Kinderknect (12) & Leyton Brock (11) WaKeeney-Trego Community HS 9-10

3. Porter Irwin (12) & Chaseton Cupp (11) Scott Community HS 21-6

4. Nathan Lee (10) & Riley Kraft (10) Colby HS 16-10

5. Christian Wright (10) & Miles Haire (11) Scott Community HS 9-13

6. Jonathan Unruh (10) & Kamrin Jones (12) Meade HS 11-6

PRAIRIE VILLAGE-KANSAS CITY CHRISTIAN HS REGIONAL

1. Daniel Siemers (12) & Aaron Bowlin (12) Shawnee-Maranatha Christian Academy 17-0

2. Joe Schmidt (9) & Brayden Kern (12) Prairie Village-Kansas City Christian HS 21-4

3. Zak Oster (12) & Roland Hou (12) Shawnee-Maranatha Christian Academy 9-4

4. Charlie Skidmore (11) & Trace Leners (11) Salina-Sacred Heart HS 18-14

5. Ian Hanna (10) & Thomas DiZerega (12) Lawrence-Bishop Seabury Academy 11-7

6. Ben Simmons (11) & Eli Wagner (10) Prairie Village-Kansas City Christian HS 3-10

Latest News

Latest News