2017 Sub-State Brackets

Mar, 4, 2016; , Kansas, ;

Several 3A and 1A sub-states have been finalized stay with CatchitKansas as the rest of them are released on Saturday.

CLICK HERE FOR BRACKETS

According to KSHSAA, Class 1A, 2A, 3A seeding will be on February 22 and Class 4A, 5A, 6A seeding will be on February 25.

CLASS 6A SUB-STATES
(March 1-4)

Junction City High School Sub-State
Derby, Junction City, Lawrence Free State, Manhattan, Topeka, Washburn Rural, Wichita East, Wichita Southeast

Blue Valley West High School Sub-State
Gardner-Gardner-Edgerton, Olathe East, Olathe North, Olathe South, Overland Park-Blue Valley, Overland Park-Blue Valley North, Overland Park-Blue Valley Northwest, Overland Park-Blue Valley West

Shawnee Mission South High School Sub-State
Kansas City-Wyandotte, Lawrence, Olathe Northwest, Shawnee Mission East, Shawnee Mission North, Shawnee Mission Northwest, Shawnee Mission South, Shawnee Mission West

Wichita Northwest High School Sub-State
Dodge City, Garden City, Campus, Hutchinson, Wichita North, Wichita Northwest, Wichita South, Wichita West

CLASS 5A SUB-STATES
(March 1-4)

Eisenhower High School Sub-State
Arkansas City, Goddard, Eisenhower, Great Bend, Liberal, Maize, Bishop Carroll, Kapaun Mt. Carmel

Lansing High School Sub-State
Kansas City-Schlagle, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Washington, Lansing, Leavenworth, Tecumseh-Shawnee Heights, Topeka-Highland Park, Topeka-Seaman

Newton High School Sub-State
Andover, Emporia, Newton, Salina Central, Salina South, Topeka West, Valley Center, Wichita Heights

Blue Valley Southwest High School Sub-State
De Soto, Kansas City-Harmon, Kansas City-Turner, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest, Overland Park-St. Thomas Aquinas, Pittsburg, Shawnee-Mill Valley

CLASS 4A-I SUB-STATES
(March 2-4)

Abilene High School Sub-State
Abilene, El Dorado, Ottawa, Wamego

Andover Central High School Sub-State
Andover Central, Augusta, Maize South, Circle

Bonner Springs High School Sub-State
Baldwin, Bonner Springs, Eudora, Shawnee Mission-Bishop Miege

Buhler High School Sub-State
Buhler, Hays, McPherson, Ulysses

Independence High School Sub-State
Altamont-Labette County, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, Independence

Kansas City-Piper High School Sub-State
Atchison, Basehor-Linwood, Kansas City-Piper, Tonganoxie

Rose Hill High School Sub-State
Mulvane, Rose Hill, Wellington, Winfield

Spring Hill High School Sub-State
Fort Scott, Louisburg, Paola, Spring Hill

CLASS 4A-II SUB-STATES
(March 2-4)

Andale High School Sub-State
Andale, Clearwater, Wichita Collegiate, Wichita Trinity Academy

Santa Fe Trail High School Sub-State
LaCygne-Prairie View, Osawatomie, Santa Fe Trail, Topeka-Hayden

Concordia High School Sub-State
Chapman, Clay Center Community, Concordia, Lindsborg-Smoky Valley

Girard High School Sub-State
Baxter Springs, Columbus, Frontenac, Girard

Jefferson West High School Sub-State
Holton, Kansas City-Bishop Ward, Meriden-Jefferson West, Rock Creek

Parsons High School Sub-State
Burlington, Anderson County, Iola, Parsons

Pratt High School Sub-State
Haven, Larned, Nickerson, Pratt

Scott Community High School Sub-State
Colby, Goodland, Holcomb, Scott Community

CLASS 3A SUB-STATES
(Februay 27-March 4)

Erie High School Sub-State
Arma-Northeast, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Erie, Galena, Humboldt, Jayhawk Linn, Riverton

Mission Valley High School Sub-State
Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Gypsum-Southeast of Saline, Marion, Osage City, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights, Wellsville

Fredonia High School Sub-State
Belle Plaine, Caney Valley, Douglass, Eureka, Fredonia Neodesha, Remington, Wichita Independent

Garden Plain High School Sub-State
Chaparral, Cheney, Conway Springs, Garden Plain, Halstead, Hesston, Kingman, Sedgwick

Lyons High School Sub-State
Cimarron, Hugoton, Hutchinson Trinity, Southwestern Heights, Lakin, Lyons, Sterling, Syracuse

Russell High School Sub-State
Beloit, Ellsworth, Thomas More Prep, Hoisington, Minneapolis, Norton, Phillipsburg, Russell

Sabetha High School Sub-State
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Marysville, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Wathena-Riverside

St. Marys High School Sub-State
Easton-Pleasant Ridge, Hoyt-Royal Valley, Oskaloosa, Perry-Lecompton, Riley County, Rossville, St. Marys, Silver Lake

CLASS 2A SUB-STATES
(February 27-March 4)

Bennington High School Sub-State
Republic County, Bennington, Valley Heights, Ell Saline, Lincoln, Salina Sacred Heart, Solomon, Wabaunsee, Washington County

Canton-Galva High School Sub-State
Northern Heights, Canton-Galva, Chase County, Herington, Hillsboro, Inman, Lyndon, Moundridge

Kiowa County High School Sub-State
Central Plains, Ellinwood, Kiowa County, Kinsley, Macksville, Medicine Lodge, Pratt Skyline, St. John-Hudson

Stanton County High School Sub-State
Elkhart, Stanton County, Wichita County, Meade, Ness City, Oakley, Spearville, Sublette

Oxford High School Sub-State
Burden-Central, Cedar Vale/Dexter, Berean Academy, Bluestem, Oxford, Flinthills, Sedan, Udall

Plainville High School Sub-State
Rawlins County, Ellis, Hill City, Hoxie, Decatur Community, Plainville, Smith Center, Trego Community

Uniontown High School Sub-State
West Elk, Madison/Hamilton, Marmaton Valley, Oswego, Pittsburg Colgan, Pleasanton, Uniontown, Yates Center

Valley Falls High School Sub-State
Jackson Heights, Lawrence-Bishop Seabury, McLouth, Heritage Christian, Prairie Village-Kansas City Christian, Maranatha Academy, Troy, Valley Falls, Jefferson County North

CLASS 1A-I SUB-STATES
(February 27- March 4)

Centralia High School Sub-State
Centralia, Frankfort, Doniphan West, Immaculata, Onaga

Clyde-Clifton Clyde High School Sub-State
Clifton Clyde, Hanover, Linn, Pike Valley, Wakefield

Goessel High School Sub-State
Burrton, Goessel, Little River, Centre, Peabody Burns, Rural Vista

South Barber High School Sub-State
South Central, South Barber, Fairfield, Norwich, Pretty Prairie

South Gray High School Sub-State
Dighton, Hodgeman County, Minneola, South Gray, Satanta

Olpe High School Sub-State
Burlingame, Chetopa, Lebo, Southern Coffey County, Olpe, St. Paul

Osborne High School Sub-State
St. John’s-Tipton, Lakeside, Thunder Ridge, Rock Hills, Osborne, Stockton

Quinter High School Sub-State
Triplains, La Crosse, Quinter, St. Francis, Victoria

CLASS 1A-II SUB-STATES
(February 27 - March 4)

Attica High School Sub-State
Argonia, Attica, Caldwell, Cunningham, South Haven, Stafford

Axtell High School Sub-State
Riverbend, Axtell, *Junction City-St. Xavier, Blue Valley, Southern Cloud, Wetmore

Ingalls High School Sub-State
Bucklin, Ingalls, Otis-Bison, Western Plains, Pawnee Heights

Palco High School Sub-State
Northern Valley, Wheatland/Grinnell, Logan, Natoma, Palco

Rolla High School Sub-State
Ashland, Deerfield, Fowler, Moscow, Rolla

Sylvan-Lucas Unified High School Sub-State
Chase, Hutchinson Central Christian, Elyria Christian, Sylvan-Lucas Unified, Tescott, Wilson

Tribune-Greeley County High School Sub-State
Cheylin, Golden Plains, Sharon Springs-Wallace County, Tribune-Greeley County, Weskan

Waverly High School Sub-State
Altoona Midway, Colony-Crest, Hartford, Marais Des Cygnes Valley, Waverly

(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)\

STATE TOURNAMENT SITES
Class 6A – Wichita, WSU-Koch Arena, Mike Sandbo, Manager
Class 5A – Topeka, Expocentre, Tori Fuglister, Manager
Class 4A – Div. I –Salina, Bicentennial Center, Matt Drexler, Manager
Class 4A – Div. II – Emporia, White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 3A – Hutchinson, Sports Arena, Steven Kappenman, Manager
Class 2A – Manhattan, KSU-Bramlage Coliseum, Karen Hibbard, CVB, Manager
Class 1A – Div. I – Hays, FHSU-Busch Gross Coliseum, Brad Haynes, Manager
Class 1A – Div. II – Dodge City, United Wireless Arena, Paul Lewis, Manager